Scroll to top
Share
en

LAJME


Category

Pelegrinazh në teqenë e baba Kasëmit në Inonisht-Devoll

Pelegrinazh në teqenë e baba Kasëmit në Inonisht-Devoll

Ditën e sotme, Gjyshata e Korçës nën përkujdesjen e veçantë të Kryegjyshit Botëror Bektashian,...

Bektashi World Headquarter October 2, 2020

Vizita e Ambasadorit të Vatikanit në Shqipëri, Charles Johnes Brown

Ditën e sotme, Kryegjyshi Botëror Bektashian Hirësia e Tij Haxhi Dede Edmond Brahimaj priti...

Bektashi World Headquarter September 30, 2020

Vizita e ambasadores amerikane, Yuri Kim, në teqen e Zallit, Gjirokastër

Ditën e sotme, Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, zhvilloj një vizitë të...

Bektashi World Headquarter September 26, 2020

Përkujtimi i baba Selim Kaliçanit

Bismillahi Rrahmani Rrahim! Në emër të Zotit, Mëshiruesit, Mëshirbërësit! Të nderuar klerikë, myhibanë dhe...

Bektashi World Headquarter September 24, 2020

155-vjetori i datëlindjes së dervish Iljasit-Skrapar (1875-2020)

Bismilahi Rrahmani Rrahim! Në emër të Zotit, Mëshiruesit, Mëshirbërsit! Të nderuar vëllezër të mij,...

Bektashi World Headquarter September 19, 2020

Dita e Ashures në Sari Salltik, Krujë

Është festuar sot në Sari Salltëk, Krujë, në teqenë bektashiane, Dita e Ashures. Të...

Bektashi World Headquarter September 17, 2020

220 vjetori i teqesë së Shtufit, Gjirokastër (1800-2020)

Bismilahi Rrahmani Rrahim! Në emër të Zotit, Mëshiruesit, Mëshirbërsit! Të nderuar vëllezër të mij,...

Bektashi World Headquarter September 15, 2020

Dita e Ashures, në teqen e Turanit-Korçë

Me rastin e festës së Ashures, Gjyshata Bektashiane e Korçë ka shtruar pritjen tradicionale....

Bektashi World Headquarter September 10, 2020

Gazeta Telegraf: Sot, pesë vite nga ndërtimi i Odeonit të Bektashinjve

Kryegjyshi Botëror Bektashian, Haxhi Dede Edmond Brahimaj: Odeoni, një vepër unikale në llojin e...

Bektashi World Headquarter September 7, 2020

Njoftim: 5-vjetori i përurimit të Odeonit

Kryegjyshata Botërore Bektashiane me Seli në Tiranë, bën me dije, se ditën e hënë,...

Bektashi World Headquarter September 5, 2020

Ekspozitë "Nënë Tereza, shenjtorja shqiptare"

Nën kujdesin e veçantë të Z. Edi Rama, Kryeministër i Shqipërisë, Drejtoria e Përgjithshme...

Bektashi World Headquarter September 4, 2020

Speciale/ Qerbelaja, mësim aktual historie, homazh ngadhënjyes i njerëzimit për liri e demokraci…

NË VEND TË EPILOGUT… Fund gushti, kujton histori… Qerbela. Gjakderdhje. 72 dëshmorë. Prinjës heronj,...

Bektashi World Headquarter September 4, 2020

Gazeta Telegraf: Bektashinjtë festuan dje ditën e Ashures

Kryegjyshi Botëror Bektashian, Haxhi Dede Edmond Brahimaj, udhëhoqi ceremoninë dhe priti ambasadorë, krerët e...

Bektashi World Headquarter September 2, 2020

Sot, dita shënuar e Ashures për bektashinjtë

Ceremonia sot në orën 11:00 në Selinë e Shenjtë Bektashiane. Kryegjyshi Botëror Bektashian, Hirësia...

Bektashi World Headquarter September 1, 2020